28 listopada odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie, czyli Backstage Startups and Fintech Day 2017. Podczas konferencji poruszone zostały ważne kwestie dotyczące ekonomii, finansów i prawa oraz ich wpływu na sferę realną zarówno Polskiej gospodarki, jak i całego świata w najbliższych latach. Patronatem medialnym wydarzenia została pozyczkaportal.pl.

Videorelacja dzięki Loando.

WARSAW START UPS AND FINTECH DAY – NAJWAŻNIEJSZE ZAGADNIENIA

Konferencja Warsaw Start Ups and Fintech Day, która miała miejsce 28 listopada 2017 r. to dzień biznesowo-edukacyjny, w którym uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę z zakresu rozwoju startupów oraz fintech-ów. Zaproszeni prelegenci poruszali ważne kwestie, dotyczące m.in. perspektywy rozwoju rynków finansów alternatywnych w kontekście ekonomii, prawa, modeli biznesowych i finansów, analizowali rozwiązania biznesowe oraz prawno-podatkowe dotyczące branży FinTech oraz AltiFI, a także oceniali mechanizmy wpływające na adopcję finansów alternatywnych do świata rzeczywistego.

Wśród pozostałych zagadnień znalazły się również:

możliwości, wymagania, konstrukcję rynków finansów alternatywnych, systemów technologicznych obsługujących waluty cyfrowe, ICO, equity crowdfunding;
kontrolę rynków finansów alternatywnych wobec rozwoju alternatywnych form pozyskiwania kapitału, zarządzanie nimi oraz realizację decyzji wyjścia z inwestycji.

PRELEGENCI WARSAW START UPS AND FINTECH DAY

Tegoroczna edycja skupiła wielu wybitnych ekspertów, którzy z przyjemnością dzielili się swoją wiedzą i cennym doświadczeń z uczestnikami wydarzenia. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

Szczepan Bentyn (Twórca BentynCoin. CEO Pracowni Nowych Technologii sp. z o.o.),
Bartłomiej Wołoszyn (Financial Sector Sales w Oracle),
Lech Blockchain Wilczyński (CEO InPay),
Mateusz Pniewskin (Przedstawiciel firmy Billion),
Lukasz Zgiep (Chief Operating Officer w CrowdWay),
Tymon Zastrzeżyński (Współzałożyciel i CEO Loando.pl),
Arkadiusz Gos (KanBo Ewangelista. Pomaga w adaptacji zarządzania projektowego i optymalizacji procesów biznesowych),

Tomasz R. Smus (Organizator Backstage Startups and Fintech Day oraz założyciel Get The Coin.pl i Startup My Story.).

Co warte podkreślenia, pierwsza edycja okazała się sukcesem i jak zapowiada jeden z organizatorów konferencji Tomasz Smus, już niedługo będziemy mogli spodziewać się kolejnych, jeszcze większych przedsięwzięć skupiających grono osób zainteresowanych szeroko rozumianą branżą finansową.

 

Relacje uczestników

Łukasz Zgiep, Chief Operating Officer w firmie CrowdWay

Przeczytaj relację.

Dnia 28 listopada 2017 r. w siedzibie firmy Oracle odbyła się pierwsza edycja Warsaw Startups and Fintech Day. Jednym z prelegentów był Łukasz Zgiep, Chief Operating Officer w firmie CrowdWay. Nasz rozmówca podzielił się spostrzeżeniami na temat form finansowania startupów.
CZYM ZAJMUJE SIĘ CROWDAY?
„CorwdWay zajmuje się finansowaniem innowacyjnych przedsięwzięć, stworzonych przez Polaków. Co więcej, nasza firma pomaga zarówno inwestorom w lokowanie kapitału w spółki i ciekawe startupy, jak i umożliwia startupom znaleźć finansowanie na dynamiczny rozwój.”

DLACZEGO EQUITY CROWDFUNDING TO AKTUALNIE JEDNA Z NAJLEPSZYCH FORM INWESTYCJI I TYM SAMYM NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA FORMA FINANSOWANIA STARTUPÓW?
„Przede wszystkim dlatego, że umożliwia ludziom inwestowanie małych kwot w innowacyjne przedsięwzięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy budować i kreować innowacje małymi kwotami od dużej ilości inwestorów. Ryzyko jest rozproszone, a jednocześnie płynące korzyści są dostarczane do wielu osób.”

Lech Wilczyński, CEO firmy InPay S. A

Przeczytaj relację.

Na Warsaw Start Ups and Fintech Day, zorganizowanym 28 listopada w siedzibie firmy Oracle, pojawiło się wielu znanych prelegentów z ogólnie pojętej branży finansowej. Mieliśmy m. in. możliwość porozmawiania z Lechem Wilczyńskim – CEO firmy InPay S. A. Przedstawił on swoją opinię na temat rozwoju branży blockchain-owej w Polsce. Wilczyński opowiedział również o zaletach, związanych z wykorzystaniem kryptowalut, takich jak np. popularny BitCoin.
JAK PAN WIDZI ROZWÓJ BRANŻY BLOCKCHAIN-OWEJ W POLSCE?
„Przede wszystkim, można popatrzeć na kilka różnych sektorów. Najbardziej oczywistym, który przychodzi do głowy, jest oczywiście bankowość, zintegrowana z usprawnianiem procesów, związanych z przesyłaniem transferem kapitału. Odnosi się ona również do kwestii dotyczących aprecjacji kapitału, czy też pojęć związanych z pozyskiwaniem pieniędzy na rozwój – z wykorzystaniem takich mechanizmów, jak ICO, czyli Initial Coin Offerings, połączonych również z kwestiami oszczędzania.
Przy niskich stopach procentowych, aktywa na blockchainie mogą być atrakcyjnym aspektem pod względem inwestycyjnym. Drugi aspekt związany jest z energetyką, czyli na przykład wykorzystaniem technologii blockchainowych do stabilizacji sieci energetycznych. Dużo się mówi o tym, że mechanizmy konsensusu w blockchainach (czyli na przykład w przypadku BitCoina) wymagają wykorzystania dużych nakładów energetycznych. Mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to pewien rodzaj marnotrawstwa, pozwalają one na wykorzystanie tego w kwestiach stabilizacji działania sieci energetycznych. W przyszłości można się spodziewać, że firmy zajmujące się produkcją energii będą w aktywny sposób uczestniczyć na tym rynku.
Pod względem używania blockchaina, jako źródła pewności, niezaprzeczalności i zaufania, możemy się spodziewać, że może on być wykorzystywany do tego, aby podpisywać istotne dokumenty, czy też poświadczać pewne zjawiska, które miały miejsce z wykorzystaniem tej rozproszonej, globalnej bazy danych – po to, żeby można było na przykład potwierdzić autentyczność dokumentów, weryfikację tożsamości, itd.
Za pomocą blockchaina można także wykorzystać możliwości, które drzemią w kontraktach programowalnych, co również przynosi ze sobą rewolucja blockchainowa, czyli tworzenie – z angielskiego – tzw. inteligentnych kontraktów. Po polsku mówi się trafniej – kontrakty programowalne, gdzie możemy zapisać relacje pomiędzy uczestnikami transakcji biznesowej, czy bardziej zaawansowanej umowy w postaci kodu oprogramowania, który sam wykona się w sposób bezwzględny i niezaprzeczalny – taki, który nie będzie później wymagał ingerencji komornika, sądu, czy prawników.”

CZYM ZAJMUJE SIĘ INPAY S. A?
„InPay S.A. zajmuje się procesowaniem płatności i kryptowalutami. Umożliwiamy każdej osobie płacenie BitCoinami za dowolny rachunek. Umożliwiamy również zakup BitCoina, także każdy może w ten sposób zasilić swój portfel i zostać posiadaczem kryptowaluty i używać portfela do celów płatniczych – np. w celu opłacenia rachunków. Pomagamy firmom również uruchomić tę metodę płatności w ich biznesie.”

Bartłomiej Wołoszyn, Senior Territory Account Manager z Oracle

Przeczytaj relację.

Bartłomiej Wołoszyn opowiedział o ogólnym zarysie działalności Oracle, a także stosunku firmy do technologii blockchain. Senior Territory Account Manager z Oracle był jednym z prelegentów, biorących udział w 1. odsłonie konferencji Warsaw Startups and Fintech Day, która gościła w warszawskiej siedzibie Oracle.
JAKI JEST STOSUNEK ORACLE DO BLOCKCHAIN?
„Oracle w tym roku na konferencji Oracle Open World ogłosił stworzenie nowej usługi chmurowej – Blockchain Cloud Service. Jest to usługa typu Platform as a Service. Nie jest jeszcze dostępna publicznie, natomiast jest badana przez duże instytucje w trybie proof of concept. Mamy nadzieję, że będzie użyta również w Polsce i to w bardzo niedługim czasie.

Jest to usługa oparta o Hyperledger Fabric, czyli blockchain, który jest utrzymywany przez Linux Foundation. Oracle ma spory udział w działaniach tej organizacji i w dużej mierze jest to udział właśnie w kontekście Hyperledger Fabric. Będzie to blockchain w zakresie rozliczeń międzybankowych, które organizuje SWIFT – organizacja rozliczająca banki w trybie międzynarodowym. Mamy nadzieje, że to rozliczenie będzie wykonywane w cloudzie Oracle.”

CZYM ZAJMUJE SIĘ ORACLE?
„Oracle jest firmą, która stworzyła w ‘77 roku bazę danych i od tamtej pory sporo w tym kontekście zrobiła. Natomiast kilka lat temu zdecydowała, że tradycyjne narzędzia, które do tej pory tworzyła, rozwijała i kupowała, takie jak systemy ERP, czy HR, zostaną przeniesione do serwerowni i centrów przetwarzania. Oracle zbudowała tego typu miejsca na wszystkich kontynentach. Obecnie dysponuje około 15 serwerowniami. Firma uznała, że będzie oferowała aplikacje w trybie usługowym w modelu cloud. To znaczy, że wszystkie aplikacje, które musieliśmy do tej pory kupować od Oracle, nabywając licencję, możemy w tej chwili kupić jako usługę. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę www.cloud.oracle.com/tryit i tam na wstępie otrzymać 300 dolarów, dzięki którym można zweryfikować zakres usług, zobaczyć, do czego służą i dowiedzieć się, jak korzystać z chmury Oracle.”

Szczepan Bentyn, CEO Pracowni Nowych Technologii sp. z o.o.

Przeczytaj relację.

Szczepan Bentyn, CEO Pracowni Nowych Technologii sp. z o.o. oraz twórca BentynCoin był jednym z prelegentów pierwszej edycji Warsaw Startups and Fintech Day, która odbyła się 28 listopada w siedzibie firmy Oracle. Zapytaliśmy Bentyna o to, jak w łatwy sposób wprowadzić własną markę na giełdę papierów wartościowych, jednocześnie pozyskując pieniądze na dalszy rozwój firmy. Bentyn odniósł się w tej kwestii przede wszystkim do tzw. tokenów kryptograficznych.
JAK W ŁATWY SPOSÓB WPROWADZIĆ SWOJĄ MARKĘ OSOBISTĄ NA GIEŁDĘ, POZYSKUJĄC PRZY TYM FINANSOWANIE NA JEJ DALSZY ROZWÓJ?
Najłatwiej zrobić to za pomocą tokenu kryptograficznego. Możemy stworzyć inteligentny kontrakt, który nadzoruje stany wszystkich tokenów i jest swego rodzaju personalną kryptowalutą. Ta kryptowaluta jest obojętna technologicznie, więc zasadniczo każda giełda kryptowalut może ją notować.
W ramach ciekawostki – wygenerowanie swojej kryptowaluty jest bardzo łatwe. Można to zrobić w dosłownie 3 minuty na swoim telefonie komórkowym. Wyzwaniem jest natomiast nadanie jej wartości. Jak przetransferować swoją wartość, jako człowieka, na ten token? Jak sprawić, żeby ktoś chciał go kupić? To jest najtrudniejsze. Jak go kupić na tej czy innej giełdzie – to jest mniej istotna rzecz.
Gdyby jakiś znany piłkarz, czy gwiazda sportu, mieliby swoją kryptowalutę i nie byłaby ona notowana na żadnej giełdzie, na pewno znaleźliby się ludzie, którzy i tak chcieliby ją kupić. Teoretycznie nie potrzebujemy giełd – potrzebujemy tak naprawdę klienta. Giełda tylko zwiększa płynność. Pozostaje pytanie – jak nadać wartość? Jest to jednak szeroki temat. Ogólnie rzecz biorąc, tego rodzaju rynek dopiero się rodzi, więc nie jesteśmy w stanie powiedzieć wprost jak taką wartość nadać.
Są różne metody wyceny – od metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych po metody dochodowe, itd. Dla każdego wartość jest czymś zupełnie innym. Na przykład, gdyby Dalajlama miał swojego coina, miał swój token kryptograficzny, to nie wycenialibyśmy jego tokena dyskontując jego przyszłe dochody – tzn. że my będziemy mieli dywidendę z jego dochodów. Raczej wycenialibyśmy tego coina jako pewnego rodzaju pamiątkę, kolekcjonerski coin lub ideologiczną przynależność.
Ktoś mógłby chcieć posiadać Dalajlama Coiny, ponieważ czuje, że jest jego wyznawcą. Ktoś, kto chciałby mieć Lewandowski Coiny, mógłby chcieć to robić, bo na przykład obstawia, że Lewandowski strzeli jeszcze dużo bramek w przyszłości, więc spekulacyjna wartość tego tokena może rosnąć na giełdzie. Jest bardzo wiele rodzajów różnych wartości.
Moja mama mogłaby chcieć ode mnie kupić mój token, ponieważ mnie lubi i jest jej żal, że nikt nie chce kupić ode mnie mojego tokenu. Wartość jest czymś totalnie abstrakcyjnym i trudno powiedzieć, jak ją nadać. Wartość powinno się budować w oparciu o zaufanie. Tak naprawdę wartość tokena to wartość zaufania rynku do danej osoby.

Relacja od PożyczkaPortal.pl tutaj

 

Fotorelacja

 

Filmy z wydarzenia